DOPRAVA ZDARMA při objednávce nad 1000 Kč!
Možnost vyzvednutí objednávek v kamenné prodejně v Praze.

Druhy dresscode.. Aneb jak se obléct na společenskou událost..

Dostali jste pozvánku na společenskou událost, křest, firemní akci s partnery, opening podniku nebo večírek na Žofíně?

Co udělat nejdříve? Přečtete si pozorně pozvánku!

Není větší Faux pas, než přijít na společenskou událost nevhodně oblečený. Mohlo by se stát, že vás pořadatel nebo hostitel odmítne na událost pustit.

Pro je třeba si pečlivě přečíst pozvánku a společně s partnerkou si vybrat vhodný oděv a  doplňky dle daného dress code.

 

Abyste to měli jednodušší, připravili jsme pro vás jednoduchý přehled a pár rad jak se správně obléknout na významné události. 

 

DRUHY DRESS CODE, které můžete na pozvánce najít:

 • WHITE TIE
 • BLACK TIE 
  • Black tie optional
  • Creative Black tie
 • SEMI FORMAL
 • BUSINESS FORMAL
 • BUSINESS CASUAL
 • SMART CASUAL
 • CASUAL

 

WHITE TIE

Pokud jste našli na pozvánce dress code WHITE TIE (také se občas používá ULTRA FORMAL), tak patrně jdete na velmi formální, společenskou událost. A zcela jistě to není jen o bílé kravatě.

Co si tedy vzít na sebe pro splnění požadavků White tie?

Pro White tie je základem FRAK.

Frak - Frak je černý formální večerní oblek. Frak má kabát se šosy, který se nezapíná, a lesklé špičaté klopy.

Bílá piké vesta - označení pro textilie s reliéfovou strukturou povrchu imitující prošívání- Pozor - cesta by neměla být delší než frak aby pod nim vykukovala.

Fraková košile - košile se stojatým límcem (stojáček) s ohnutými cípy a volitelně i s piké náprsenkou. Fraková košile má vždy skrytou légu (knoflíčky) a dvojitou manžetu. Manžeta se zapíná na manžetové knoflíčky. Náramkové hodinky jsou nepřípustné!

Bílý motýlek - ideálně hedvábný a ručně uvázaný, ale nebudete out ani s předvázaným motýlkem s mikrofáze, která je od hedvábí k nerozeznání. Doporučujeme outfit doplnit bílým kapesníčkem do klopy saka.

Černé lakované boty - ideálně šněrovací

Bílé rukavice

White-Bow-Ties

Zdroj: TheTrendSpotter

 

BLACK TIE

Pokud na pozvánce stojí BLACK TIE, jdete na ples, galavečer nebo podobnou velice formální událost a ani zde to není o černé kravatě. Akce bude sice méně formální než při dress code White tie, ale i tam je třeba držet se standardů Black tie.

Co si tedy vzít na sebe pro splnění požadavků Black tie?

Pro Black tie je základem SMOKING.

Smoking - neboli večerní oblek, má na rozdíl od klasického obleku kontrastní klopy, správně hedvábné, ale většinou saténové. Sako smokingu může být jednořadé nebo dvouřadé.

Kalhoty s lampasy - smokingové kalhoty mají na vnější straně lesklé, hedvábné nebo saténové lampasy (pruhy). 

Šerpa - je nezbytnou součástí, ale pouze k jednořadému saku, je černá hluboko vykrojená smokingová vesta - šerpa

nebo

Smokingový pás - hedvábný (nebo jiný kvalitní materiál, např. mikrofáze) elegantní pás, pro Black tie je vhodná černá barva, pro jiné příležitosti můžete volit i jinou barvu - vínovou, modrou a podobně. Barva pasu by měla ladit s motýlkem.

Smokingová košile - košile se stojatým límcem (stojáček) s ohnutými cípy. Smokingová košile má vždy skrytou légu (knoflíčky) a dvojitou manžetu. Manžeta se zapíná na manžetové knoflíčky

Černý motýlek - ideálně hedvábný a ručně uvázaný, ale nebudete out ani s předvázaným motýlkem s mikrofáze, která je od hedvábí k nerozeznání.

Černé lakované boty 

Black tie

Zdroj: TheTrendSpotter

 

Můžete se také ale setkat i s Black Tie Optional nebo Creative Black Tie, což jsou volnější formy klasického Black tie.

Black tie optional

Optional jedna z volnější formy Black tie, při které si můžete vzít místo klasického smokingu klasický oblek. Měl by ale zůstat černý a měl by být k kvalitního materiálu a perfektně vám seděl. Stále je to společenská událost s předepsaným dress code.

Black-Tie-Optional

Zdroj: TheTrendSpotter

 

Creative Black tie

Druhou volnější formou Black tie je Creative. To je již kreativní forma Black tie, využívané především umělci a celebritami. Zde již pouštíte uzdu fantazii, ale stále v duchu formální události. Používají se netradiční materiály, například samet, volí se neobvyklé vzory nebo kombinují barvy. Stále ale zůstává důležitý prvek - tmavý motýlek, nebo případně kravata.

Black-Tie-Creative

Zdroj: TheTrendSpotter

 

SEMI FORMAL

Máte na pozvánce SEMI FORMAL? Pak se patrně jedná firemní večírek, večírek pro firemní partnery nebo i koktejl. Stále je to ale společenská akce, na kterou je třeba se hezky obléct a ukázat, že na hostiteli nebo partnerech vám záleží. Pokud jde o večerní událost, volte tmavší barvy obleku, pokud jde o událost před den, nebojte se vzít světlejší barvu obleku - pískovou, šedou, modrou, kostku a pod.

Oblek - na večerní akci tmavé barvy, na denní akci i světlé barvy (šedá, písková atd)

Vesta - oblek může být doplněn společenskou vestou se vzorem, který bude ladit k obleku a doplňkům. K dostání jsou i vesty, ušité z jednoho materiálu (záda mají stejný materiál jako na hrudi) a můžete tak sako odložit během večera,

Košile - ideální je kvalitní bílá, padnoucí košile. Můžete ale volit i barevnou, ale vkusnou košili.

Kravata nebo motýlek - doplněk, který nesmí chybět a doladí váš styl - volně barvu dle košile a obleku

Kapesníček -  společenský doplněk, který doladí celkový vzhled a šmrnc - buď v barvě kravaty nebo motýlku a nebo vzorovaný, ve stejném tónu k jednobarevné kravatě nebo motýlku

Kožené boty - kvalitní kožené boty

Semi-Formal-Dress-Code

Zdroj: TheTrendSpotter

 

BUSINESS FORMAL

Business formal je formální styl využívaný v pracovním / firemním  prostředí pro běžný den. Většinou jsou to korporátní firmy, právnické firmy, ředitelé a top management, auditoři. Je to jednoduchý, ale elegantní styl.

Pokud ho máte na pozvánce, bude to pravděpodobně důležité firemní jednání v rámci top managementu.

Oblek - kvalitní a dobře padnoucí oblek - během dne můžete volit světlé barvy, k večeru zase tmavší barvy. Není nutné tedy volit vždy černou, ale může být i modrá, antracitová, hnědá, šedá, písková.

Košile - ideální je kvalitní bílá, padnoucí košile.  Můžete ale volit i barevnou, ale spíše světlejších barev.

Kravata - jednoduchá, konzervativní, vkusná

Lakované boty

Business-Formal-Dress-Code

Zdroj: TheTrendSpotter

 

BUSINESS CASUAL

Nejběžnější styl používaný v klasickým pracovním prostředí a běžném pracovním životě. Stále je ale hlavním bodem, že musíte působit profesionálně. Už i v korporátních firmách, se tento styl zabydluje, a i top management opouští od nošení formálního obleku každý den a volí uvolněnější styl, ve kterém si ale zachovávají prvky profesionálního look. 

Oblek - místo klasického obleku lze vzít sako sportovního střihu a kalhoty chinos

kravata - pro běžný den není nutná, je volitelná. Ale pro plánované schůzky je již více než vhodná

Košile - může být jednobarevná nebo i se vzorem, většinou s  límečkem Button-down, ke kterému nemusí být nutně kravata. Košile může být nahrazena bavlněným polo tričkem

Business-Casual-Dress-Code

Zdroj: TheTrendSpotter

 

SMART CASUAL

Smart casual je záludný dress code - nesmíte být moc formální a nesmíte být až moc ležérní. Styl je hodně podobný Business Casual, ale je trochu víc o kreativitě a odvážnosti. Vyzkoušejte sportovní sako, rolák, svetr nebo košili s natištěným odvážnějším, ale smart elegantním vzorem. Kalhoty můžete volit i džíny (né na večerní událost), nebo chinos kalhoty a klidně i v délce ke kotníkům.

 Smart casual

Zdroj: TheTrendSpotter

 

CASUAL

Casual je nejvíce uvolněný styl, pro firemní kulturu i na běžné městské dění. V tomto stylu můžete více experimentovat, kombinovat, používat jiné moderní materiály. Důležité je vybrat si kvalitní produkty z kvalitních materiálů, abyste zachovali šmrnc. V tomto stylu můžete volit džínové bundy, sportovní saka, polotrička, svetry, vzorované košile, tenisky a pod. Vždy kombinujte barvy tak, aby výsledek byl vkusný, elegantní a moderní.

Casual-Dress-Code

Zdroj: TheTrendSpotter

 

! NA CO SI DÁT POZOR

Košile s krátkým rukávem - taková košile opravdu není vhodná na formální události ani do klasického obleku. Je to projev neprofesionality a neznalosti etikety společenského oblékání.

Oblek a tenisky - NE! Tako kombinace také opravdu není vhodná.

Pásek a šle - když si berete šle, neberte si nikdy pásek. Oboje slouží k tomu, aby vám kalhoty nepadaly. Není třeba to již kombinovat.

Pásek a boty - vždy vybírejte ve stejné barvě. Především pro formální události - perfektně sladěné boty s opaskem vypadají opravdu skvěle!

Sako a kraťasy - naprosto nevhodná kombinace - pokud tedy nezakládáte ACDC Revival..

Zapínání knoflíků u saka - nikdy se nezapíná spodní knoflík. Když si sedáte, sako se rozepíná.

Délka kravaty - kravata by vždy měla sahat špičkou ke sponě pásku. Né více, né méně. To je základní pravidlo. Naučte se kravatu vázat před zrcadlem, aby vám vždy vyšla délka, jak má.

Batoh k saku - k saku nebo obleku patří taška nebo kufřík. Batoh opravdu ne!

Boty se čtvercovou špičkou - Opravdu NE! Sice jsou velice běžné, ale do formálního stylu oblékání opravdu a znovu, NE!

2 knoflíky a dost - Rozhalenku jen na 2 knoflíky. I když můžete ukázat svou vypracovanou hruď, tak opravdu rozepínat maximálně na 2 knoflíky. Při formálních událostech ale platí, že se nerozpíná vůbec!

Triko pod košili - aby neprosvítaly chloupky na hrudi nebo neprosvítalo vaše oblíbené tetování na zádech, nejen tehdy je vhodné brát si tričko pod košili. Pokud se více potíte, máme tričko se zesíleným podpažím. Tričko / nebo tílko je vždy bezešvé a v tělové barvě - to bude 100% schované i pod bílou košilí - to zaručujeme!